Mass Times

You are here:

The table below shows the regular Mass times (on each day, from today onwards) for all the Mass Centres within the Catholic Diocese of Maitland-Newcastle.

Under each day, the Mass Centres are sorted alphabetically by suburb. Alternatively, you can view the Mass times for your parish by selecting it on the Parishes page

For additional information or questions, please contact the parish in question, or contact the diocese.

TODAY: Saturday

Mass Centre Suburb Time
St Francis Xavier Belmont Belmont 9:00 AM (check with parish office for changes)
Our Lady of Lourdes Beresfield Beresfield 6:00 PM (Vigil)
Our Lady Help of Christians Boolaroo Boolaroo 5:30 PM
St Michael the Archangel Booragul Booragul 6:30 PM
St Brigid's Branxton Branxton 5:00 PM (Vigil)
St Laurence O'Toole Broadmeadow 5:30 PM
Immaculate Conception Broke 5:00 PM (Vigil - 2nd Saturday of month)
St Brigid's Bulahdelah 7:00 PM (Vigil - 1st, 3rd & 5th Saturdays)
Sacred Heart Campbell's Hill 6:30 PM (Vigil)
St Joseph's Cessnock Cessnock 6:00 PM (Vigil)
St Mary Immaculate Charlestown 6:00 PM (Vigil)
Sts Patrick & Brigid Cooranbong 5:30 PM (Vigil Mass 3rd Sat, Liturgy in Anticipation of the Eucharist others [6pm Summer])
St Bernard of Clairvaux Denman Denman 6:00 PM (Vigil, 2nd & 4th Saturdays)
St Joseph's East Maitland East Maitland 8:00 AM (9:00am 1st Saturday of the month)
5:00 PM (Vigil)
Holy Name Forster Forster 6:00 PM (Vigil)
9:00 AM
St Pauls Glendon Brook 5:00 PM (Vigil - 4th Saturday of month)
St Joseph's Gloucester Gloucester 5:30 PM (Every 2nd and 4th Saturday of the month)
St Helen's Gresford Gresford 5:30 PM (Vigil)
Star of the Sea Harrington 6:00 PM (Vigil - 1st, 3rd & 5th Saturdays, Liturgy of the Word and Communion - 2nd & 4th Saturdays)
Our Lady of Rosary Karuah 5:15 PM (Vigil - 1st, 3rd & 5th Saturdays)
St Philip's Kotara 9:00 AM (1st Saturday only)
5:30 PM (Vigil)
St Bernadette's Krambach 5:00 PM (Every 1st & 3rd Saturday of the month. Liturgy on 5th Saturday.)
St John the Evangelist Lambton Lambton 5:00 PM (Vigil)
St Therese's Landsdowne 6:00 PM (Vigil - 2nd & 4th Saturdays)
Christ the King Mayfield West 6:00 PM (Vigil)
St Christophers Medowie 7:00 PM (Vigil, 2nd Saturday: Celebration in Anticipation of Eucharist)
St Anne's Merriwa 6:00 PM (Vigil - 1st, 3rd & 5th Saturdays)
St Joseph's Murrurundi 5:00 PM (4:00 PM during Winter. Contact the Parish on (02) 6545 1550 for details.)
St James Muswellbrook 5:30 PM (Vigil)
St Michaels Nelson Bay 6:00 PM (Vigil)
St Therese's New Lambton New Lambton 8:00 AM
Sacred Heart Cathedral Newcastle West 9:20 AM (followed by Novena)
5:30 PM (Vigil)
St Brigids Raymond Terrace 5:30 PM (Vigil, 3rd Saturday: Celebration in Anticipation of Eucharist)
St John Vianney's Redhead 9:00 AM (1st Saturday of the month)
St Pauls Rutherford 6:30 PM (Vigil -Temporary, while Sacred Heart Campbell's Hill is being restored)
Blessed Virgin Mary Queen of Peace Scone 9:00 AM (Confession 9:30 - 10am)
Our Lady of Victories Shortland 6:30 PM (Vigil, 5:30pm Winter)
St Patricks Singleton 9:20 AM
Sacred Heart Summer Hill Summer Hill via Vacy 5:30 PM (Vigil, 5th Sat of month)
St Patrick's Swansea Swansea 6:00 PM (Vigil)
Our Lady of the Rosary Taree 6:00 PM (Vigil)
St Stephen's Tea Gardens 5:15 PM (Vigil - 2nd & 4th Saturdays)
St Joseph's Toronto 5:30 PM (Vigil, 6pm Daylight saving time)
St Patrick's Wallsend 8:00 AM
5:30 PM (Vigil)
Corpus Christi Waratah Waratah 5:30 PM (Vigil)
7:00 AM
St Mary's Warners Bay Warners Bay 9:00 AM (Liturgy only)
Our Lady of Good Counsel West Wallsend 5:00 PM (6 PM during daylight saving)
St Michael the Archangel's Wollombi Wollombi 5:00 PM (Every 3rd Saturday April - September)
6:00 PM (Every 3rd Saturday October - March)

Sunday

Mass Centre Suburb Time
St Thomas' Aberdeen 8:00 AM
St Francis Xavier's Abermain 6:00 PM
St Columba's Adamstown 9:30 AM
St Francis Xavier Belmont Belmont 9:15 AM
5:30 PM
Our Lady of Lourdes Beresfield Beresfield 8:00 AM (Polish Mass - every fourth Sunday of the month)
St Laurence O'Toole Broadmeadow 9:30 AM (Italian Mass)
St Brigid's Bulahdelah 8:30 AM (2nd & 4th Sundays - 4th Sunday is Celebration in Anticipation of Eucharist)
St Kevin's Cardiff 9:30 AM
St Joseph's Cassilis 10:15 AM (2nd & 4th Sundays)
St Joseph's Cessnock Cessnock 8:00 AM
St Mary Immaculate Charlestown 8:00 AM
St Patrick's Clarence Town Clarence Town 8:00 AM
St Patrick's Cundletown 6:00 PM
St Bernard of Clairvaux Denman Denman 8:30 AM (1st, 3rd & 5th Sundays)
St Mary's Dungog Dungog 9:30 AM
St Joseph's East Maitland East Maitland 8:30 AM
6:00 PM (Chisholm Youth Mass)
Holy Name Forster Forster 9:00 AM
7:00 AM
St Paul's Gateshead 9:30 AM
Holy Cross Glendale 9:00 AM
St Joseph's Gloucester Gloucester 8:30 AM (Every 1st & 3rd Sunday of the month. Liturgy on 5th Sunday)
St Catherine's Greta Greta 8:00 AM
Our Lady of Rosary Karuah 8:30 AM (2nd & 4th Sundays - 2nd Sunday is Celebration in Anticipation of Eucharist)
St Philip's Kotara 8:00 AM
St Bernadette's Krambach 9:00 AM (Every 2nd and 4th Sunday of the month)
Holy Spirit Kurri Kurri 9:30 AM
St John the Evangelist Lambton Lambton 9:00 AM
Holy Family Largs 8:20 AM
St Patrick's Lochinvar 9:30 AM
Our Lady Help of Christians Mallabula 7:30 AM (4th Sunday: Sunday Celebration in Anticipation of Eucharist)
St Columban's Mayfield 8:00 AM (Mass is at Christ the King, Mayfield West)
Christ the King Mayfield West 8:00 AM
St Joseph's Merewether 9:00 AM
St Anne's Merriwa 8:30 AM (2nd & 4th Sundays)
Immaculate Heart of Mary Moonan Flat 11:00 AM (2nd Sunday of the month)
St John Vianney Morisset 9:30 AM
Immaculate Conception Morpeth 7:15 AM
St James Muswellbrook 10:00 AM
St Michaels Nelson Bay 8:30 AM
St Therese's New Lambton New Lambton 9:15 AM
5:45 PM
St Marys Newcastle 7:30 AM
Sacred Heart Cathedral Newcastle West 9:30 AM
11:30 AM (Polish)
5:00 PM
6:00 PM (5th Sunday of the month - Slovenian)
Our Lady of Fatima Old Bar 7:30 AM
St Columba's Paterson 9:30 AM
St Brigids Raymond Terrace 9:30 AM (1st Sunday: Celebration in Anticipation of Eucharist)
St Pauls Rutherford 8:00 AM
Blessed Virgin Mary Queen of Peace Scone 9:00 AM
5:00 PM
Our Lady of Victories Shortland 8:00 AM
5:00 PM (Syro-Malabar Rite)
St Patricks Singleton 7:00 AM
10:00 AM
St Peter-in-Chains Stockton 9:30 AM
St Columbanus' Stroud Stroud 11:00 AM (Every 2nd & 4th Sunday of the month)
Our Lady of the Rosary Taree 9:30 AM
St Stephen's Tea Gardens 8:30 AM (1st, 3rd & 5th Sundays - 5th Sunday is Celebration in Anticipation of Eucharist)
Immaculate Heart of Mary Tighes Hill 8:00 AM
St Joseph's Toronto 8:00 AM
St Patrick's Wallsend 9:00 AM
5:30 PM (Young Adult Mass last Sunday of each month)
Corpus Christi Waratah Waratah 7:30 AM
5:30 PM
St Mary's Warners Bay Warners Bay 9:00 AM
6:00 PM
St Pius X Windale Windale 7:45 AM
Our Lady of Perpetual Help Wingham 8:30 AM

Monday

Mass Centre Suburb Time
St Francis Xavier Belmont Belmont 8:30 AM (check with parish office for changes)
St Mary Immaculate Charlestown 9:00 AM (Liturgy only)
St Philip's Kotara 7:00 AM (Liturgy)
Christ the King Mayfield West 8:00 AM (Ordinariate Liturgy)
St Brigids Raymond Terrace 9:15 AM (Liturgy of the Word & Communion)
Our Lady of Victories Shortland 8:00 AM
St Patrick's Wallsend 7:30 AM
Corpus Christi Waratah Waratah 7:00 AM

Tuesday

Mass Centre Suburb Time
St Thomas' Aberdeen 5:00 PM
St Columba's Adamstown 9:15 AM
St Michael the Archangel Booragul Booragul 9:00 AM
St Mary Immaculate Charlestown 5:00 PM
St Joseph's East Maitland East Maitland 7:00 PM
11:00 AM (3rd Tuesday of month - Anointing Mass Therry Centre)
Holy Name Forster Forster 4:30 PM
Holy Cross Glendale 9:15 AM (Chapel at St Benedict's School Edgeworth)
St Joseph's Gloucester Gloucester 9:30 AM
Our Lady Help of Christians Mallabula 8:00 AM (Liturgy of the Word & Communion)
Christ the King Mayfield West 8:00 AM
St Joseph's Merewether 7:30 AM
St Therese's New Lambton New Lambton 7:00 AM
Sacred Heart Cathedral Newcastle West 8:20 AM
St Brigids Raymond Terrace 7:00 AM
Blessed Virgin Mary Queen of Peace Scone 9:00 AM
Our Lady of Victories Shortland 8:00 AM
St Patricks Singleton 6:00 PM
Our Lady of the Rosary Taree 5:30 PM
St Patrick's Wallsend 10:00 AM (Home Mass- check bulletin or parish calendar for details)
St Pius X Windale Windale 7:00 PM (check with parish office for changes)

Wednesday

Mass Centre Suburb Time
St Columba's Adamstown 9:15 AM
Our Lady Help of Christians Boolaroo Boolaroo 9:00 AM
St Mary Immaculate Charlestown 8:00 AM
St Mary's Dungog Dungog 5:00 PM
Holy Name Forster Forster 9:00 AM
St Joseph's Gloucester Gloucester 9:30 AM
St Catherine's Greta Greta 6:00 PM
St Philip's Kotara 7:00 AM
Holy Family Largs 7:00 PM
Our Lady Help of Christians Mallabula 8:00 AM (Liturgy of the Word & Communion)
St Joseph's Merewether 7:30 AM
St James Muswellbrook 7:00 AM
Sacred Heart Cathedral Newcastle West 8:20 AM
St Brigids Raymond Terrace 7:00 AM
Blessed Virgin Mary Queen of Peace Scone 10:00 AM (Rosary 9:45 am)
St Patricks Singleton 9:20 AM
St Patrick's Swansea Swansea 8:00 AM (check with parish office for changes)
Our Lady of the Rosary Taree 9:00 AM
St Patrick's Wallsend 7:30 AM
7:00 PM (Followed by Charismatic prayer group. 3rd Wednesday Healing Mass 7:30 PM)
Our Lady of Good Counsel West Wallsend 9:00 AM

Thursday

Mass Centre Suburb Time
St Francis Xavier Belmont Belmont 8:30 AM (check with parish office for changes)
St Brigid's Branxton Branxton 9:20 AM
St Kevin's Cardiff 9:30 AM
St Joseph's East Maitland East Maitland 7:00 AM
St Paul's Gateshead 9:30 AM
Holy Cross Glendale 9:00 AM
St Joseph's Gloucester Gloucester 9:30 AM
Our Lady Help of Christians Mallabula 9:15 AM
Christ the King Mayfield West 8:00 AM
St Joseph's Merewether 7:30 AM
St Joseph's Murrurundi 10:00 AM (3rd Thursday of month at Murravale Hostel)
St James Muswellbrook 12:05 PM (excluding Holy Thursday)
Sacred Heart Cathedral Newcastle West 8:20 AM
St Brigids Raymond Terrace 9:15 AM (Liturgy of the Word & Communion)
Our Lady of Victories Shortland 8:00 AM
St Patricks Singleton 6:00 PM
Our Lady of the Rosary Taree 9:00 AM
St Patrick's Wallsend 7:30 AM
Corpus Christi Waratah Waratah 7:00 AM
St Mary's Warners Bay Warners Bay 9:30 AM

Friday

Mass Centre Suburb Time
St Mary Immaculate Charlestown 9:00 AM
St Mary's Dungog Dungog 11:00 AM (First Friday of month - Dungog Nursing Home)
9:30 AM
St Joseph's East Maitland East Maitland 7:00 AM
10:00 AM (2nd Friday of month - Anointing Mass Greenhills Nursing Home)
Holy Name Forster Forster 9:30 AM
Holy Cross Glendale 9:00 AM (2nd & 4th Friday, 1st Friday at Hawkins Village, 3rd Friday at Cameron Park Nursing Home)
St Joseph's Gloucester Gloucester 9:30 AM
St Philip's Kotara 9:15 AM
Our Lady Help of Christians Mallabula 8:00 AM (Liturgy of the Word & Communion)
Christ the King Mayfield West 9:15 AM
St Joseph's Merewether 10:15 AM
St James Muswellbrook 7:00 AM (Every Friday except 1st)
10:30 AM (Mt Providence Village, 1st Friday excluding January, Anointing Mass)
Sacred Heart Cathedral Newcastle West 8:20 AM
12:05 PM
St Brigids Raymond Terrace 9:15 AM
Blessed Virgin Mary Queen of Peace Scone 9:15 AM (Children Mass during Term)
Our Lady of Victories Shortland 9:00 AM
St Patricks Singleton 9:20 AM
St Patrick's Swansea Swansea 8:00 AM (check with parish office for changes)
Our Lady of the Rosary Taree 9:00 AM
St Patrick's Wallsend 7:30 AM
Corpus Christi Waratah Waratah 9:30 AM
Our Lady of Perpetual Help Wingham 11:00 AM