Regular Mass Times

The table below shows the regular Mass times (on each day, from today onwards) for all the Mass Centres within the Catholic Diocese of Maitland-Newcastle.

  

Under each day, the Mass Centres are sorted alphabetically by suburb. Alternatively, you can view the Mass times for your parish by selecting it on the Parishes page

 

For additional information or questions, please contact the parish in question, or contact the diocese.

 

NOTE: There will be only one Mass on Sunday 23rd August at St Joseph's High School, Aberdeen at 10.00am. There will be no other Masses on Saturday 22 or Sunday 23 August, effecting the parishes of Denman, Merriwa, Murrurundi, Scone and Muswellbrook.

 

 

Thursday

St Brigid'sBRANXTON9:20 AM (1st, 3rd & 5th Thursdays)
St Kevin'sCARDIFF9:30 AM
St Joseph'sEAST MAITLAND7:00 AM
Holy NameFORSTER9:00 AM
St Paul'sGATESHEAD9:30 AM
Holy CrossGLENDALE9:00 AM
St Joseph'sGLOUCESTER9:30 AM
St Catherine'sGRETA9:20 AM (2nd & 4th Thursdays)
Our Lady Help of ChristiansMALLABULA9:15 AM
St Joseph'sMEREWETHER7:30 AM
St Joseph'sMURRURUNDI10:00 AM (3rd Thursday of month at Murravale Hostel)
St JamesMUSWELLBROOK12:05 PM (excluding Holy Thursday)
Sacred Heart CathedralNEWCASTLE WEST8:20 AM
St Brigid'sRAYMOND TERRACE9:15 AM (Liturgy of the Word & Communion)
Our Lady of VictoriesSHORTLAND8:00 AM
St Patrick'sSWANSEA8:00 AM
Our Lady of the RosaryTAREE9:00 AM
St Patrick'sWALLSEND7:30 AM
Corpus ChristiWARATAH7:00 AM
St Mary'sWARNERS BAY9:30 AM

Friday

St Mary ImmaculateCHARLESTOWN9:00 AM
St Mary'sDUNGOG11:00 AM (First Friday of month - Dungog Nursing Home)
9:30 AM
St Joseph'sEAST MAITLAND7:00 AM
10:00 AM (2nd Friday of month - Anointing Mass Greenhills Nursing Home)
Holy NameFORSTER9:30 AM
Holy CrossGLENDALE7:00 AM
St Joseph'sGLOUCESTER9:30 AM
St Philip'sKOTARA9:15 AM
Our Lady Help of ChristiansMALLABULA8:00 AM (Liturgy of the Word & Communion)
St Joseph'sMEREWETHER10:15 AM
St JamesMUSWELLBROOK7:00 AM (Every Friday except 1st)
10:30 AM (Mt Providence Village, 1st Friday excluding January, Anointing Mass)
Sacred Heart CathedralNEWCASTLE WEST8:20 AM
12:05 PM
St Brigid'sRAYMOND TERRACE9:15 AM
Blessed Virgin Mary Queen of PeaceSCONE9:15 AM (Children Mass during Term)
Our Lady of VictoriesSHORTLAND9:00 AM
St Patrick'sSINGLETON9:20 AM (1st & 5th Fridays)
St Patrick'sSWANSEA8:00 AM
Our Lady of the RosaryTAREE9:00 AM
St Patrick'sWALLSEND7:30 AM
-1 (Syro-Malabar Mass- 3rd Friday of the month)
Corpus ChristiWARATAH9:30 AM
St Mary'sWARNERS BAY6:00 PM (Except 1st Friday of month)
Our Lady of Perpetual HelpWINGHAM11:00 AM
St Michael the Archangel'sWOLLOMBI6:00 PM (2nd & 4th Fridays)

Saturday

Our Lady of LourdesBERESFIELD6:00 PM (Vigil)
Our Lady Help of ChristiansBOOLAROO5:30 PM (Vigil)
St Michael the ArchangelBOORAGUL6:30 PM (Vigil)
St Brigid'sBRANXTON6:00 PM (Vigil - 1st, 3rd & 5th Saturdays)
St Laurence O'TooleBROADMEADOW5:30 PM (Vigil)
Immaculate ConceptionBROKE6:00 PM (Vigil - 2nd Saturday of month)
St Brigid'sBULAHDELAH7:00 PM (Vigil - 1st, 3rd & 5th Saturdays)
Sacred HeartCAMPBELL'S HILL6:30 PM (Vigil- Temporarily being held at St Paul's Rutherford)
St Joseph'sCESSNOCK6:00 PM (Vigil)
St Mary ImmaculateCHARLESTOWN6:00 PM (Vigil)
Sts Patrick & BrigidCOORANBONG5:30 PM (Vigil Mass 3rd Sat, Liturgy in Anticipation of the Eucharist others [6pm Summer])
St Bernard of ClairvauxDENMAN6:00 PM (Vigil, 2nd & 4th Saturdays)
St Joseph'sEAST MAITLAND8:00 AM (9:00am 1st Saturday of the month)
5:00 PM (Vigil)
St Paul'sGLENDON BROOK6:00 PM (Vigil - 4th Saturdays of month)
St Helen'sGRESFORD6:30 PM (Vigil)
Star of the SeaHARRINGTON6:00 PM (Vigil - 1st, 3rd & 5th Saturdays)
6:00 PM (Liturgy of the Word and Communion, 2nd & 4th Saturdays)
Our Lady of RosaryKARUAH5:15 PM (Vigil - 1st, 3rd & 5th Saturdays)
St Philip'sKOTARA9:00 AM (1st Saturday only)
5:30 PM (Vigil)
St Bernadette'sKRAMBACH5:30 PM (Vigil)
St John the EvangelistLAMBTON5:00 PM (Vigil)
St Therese'sLANSDOWNE6:00 PM (Vigil - 2nd & 4th Saturdays)
Christ the KingMAYFIELD WEST6:00 PM (Vigil)
St Christopher'sMEDOWIE7:00 PM (Vigil, 2nd Saturday: Celebration in Anticipation of Eucharist)
St Anne'sMERRIWA6:00 PM (Vigil - 1st, 3rd & 5th Saturdays)
St JamesMUSWELLBROOK5:30 PM (Vigil)
St Michael'sNELSON BAY6:00 PM (Vigil)
St Therese'sNEW LAMBTON8:00 AM
Sacred Heart CathedralNEWCASTLE WEST9:20 AM (followed by Novena)
5:30 PM (Vigil)
St Brigid'sRAYMOND TERRACE5:30 PM (Vigil, 3rd Saturday: Celebration in Anticipation of Eucharist)
St John Vianney'sREDHEAD9:00 AM (1st Saturday of the month)
St Paul'sRUTHERFORD6:30 PM (Vigil -Temporary, while Sacred Heart Campbell's Hill is being restored)
Blessed Virgin Mary Queen of PeaceSCONE9:00 AM (Confession 9:30-10am)
Our Lady of VictoriesSHORTLAND6:30 PM (Vigil, 5:30pm Winter)
St Patrick'sSINGLETON9:20 AM
Sacred HeartSUMMER HILL VIA VACY6:30 PM (Vigil, 5th Sat of month)
St Patrick'sSWANSEA6:00 PM (Vigil)
Our Lady of the RosaryTAREE6:00 PM (Vigil)
St Stephen'sTEA GARDENS5:15 PM (Vigil - 2nd & 4th Saturdays)
St Joseph'sTORONTO5:30 PM (Vigil, 6pm Daylight saving time)
St Mary Star of the SeaTUNCURRY6:00 PM (Vigil)
9:00 AM
St Patrick'sWALLSEND5:30 PM (Vigil)
8:00 AM
Corpus ChristiWARATAH5:30 PM (Vigil)
7:00 AM
Our Lady of Good CounselWEST WALLSEND5:00 PM
St Michael the Archangel'sWOLLOMBI5:00 PM (Every 3rd Saturday April - September)
6:00 PM (Every 3rd Saturday October - March)

Sunday (see Saturday for Vigil Mass times)

St Thomas'ABERDEEN8:00 AM
St Francis Xavier'sABERMAIN6:00 PM
St Columba'sADAMSTOWN9:15 AM
St Francis XavierBELMONT9:15 AM
5:30 PM
Our Lady of LourdesBERESFIELD8:00 AM (Polish Mass)
St Laurence O'TooleBROADMEADOW9:30 AM (Italian Mass)
St Brigid'sBULAHDELAH8:30 AM (2nd & 4th Sundays - 4th Sunday is Celebration in Anticipation of Eucharist)
St Kevin'sCARDIFF9:15 AM
St Joseph'sCASSILIS10:00 AM (2nd & 4th Sundays)
St Joseph'sCESSNOCK8:00 AM
St Mary ImmaculateCHARLESTOWN8:00 AM
St Patrick'sCLARENCE TOWN8:00 AM
St Patrick'sCUNDLETOWN6:00 PM
St Bernard of ClairvauxDENMAN8:30 AM (1st, 3rd & 5th Sundays)
St Mary'sDUNGOG9:30 AM
St Joseph'sEAST MAITLAND8:30 AM
6:00 PM (Chisholm Youth Mass)
Holy NameFORSTER9:00 AM
St Paul'sGATESHEAD9:30 AM
Holy CrossGLENDALE9:00 AM
St Joseph'sGLOUCESTER9:00 AM
St Catherine'sGRETA8:00 AM (2nd & 4th Sundays)
Our Lady of RosaryKARUAH8:30 AM (2nd & 4th Sundays - 2nd Sunday is Celebration in Anticipation of Eucharist)
St Philip'sKOTARA8:00 AM
Holy SpiritKURRI KURRI9:30 AM
St John the EvangelistLAMBTON9:00 AM
Holy FamilyLARGS8:20 AM
St Patrick'sLOCHINVAR9:30 AM
Our Lady Help of ChristiansMALLABULA7:30 AM (4th Sunday: Sunday Celebration in Anticipation of Eucharist)
St Columban'sMAYFIELD8:00 AM
St Joseph'sMEREWETHER9:00 AM
St Anne'sMERRIWA8:30 AM (2nd & 4th Sundays)
Immaculate Heart of MaryMOONAN FLAT11:00 AM (2nd Sunday of the month)
St John VianneyMORISSET9:30 AM
Immaculate ConceptionMORPETH7:15 AM
St JamesMUSWELLBROOK10:00 AM
St Michael'sNELSON BAY8:30 AM
St Therese'sNEW LAMBTON9:15 AM
5:45 PM
St Mary'sNEWCASTLE7:30 AM
Sacred Heart CathedralNEWCASTLE WEST9:30 AM
11:30 AM (Polish)
5:00 PM
6:00 PM (5th Sunday of the month - Slovenian)
Our Lady of FatimaOLD BAR7:30 AM
St Columba'sPATERSON9:30 AM
St Brigid'sRAYMOND TERRACE9:30 AM (1st Sunday: Celebration in Anticipation of Eucharist)
St Paul'sRUTHERFORD8:00 AM
Blessed Virgin Mary Queen of PeaceSCONE9:00 AM
5:00 PM
Our Lady of VictoriesSHORTLAND8:00 AM
St Patrick'sSINGLETON7:00 AM (1st, 3rd & 5th Sundays)
10:00 AM
6:00 PM
St Peter-in-ChainsSTOCKTON9:30 AM
St Columbanus'STROUD4:00 PM (2nd and 4th Sunday, 5pm Summer)
Our Lady of the RosaryTAREE9:30 AM
St Stephen'sTEA GARDENS8:30 AM (1st, 3rd & 5th Sundays - 5th Sunday is Celebration in Anticipation of Eucharist)
Immaculate Heart of MaryTIGHES HILL8:00 AM
St Joseph'sTORONTO8:00 AM
St Mary Star of the SeaTUNCURRY7:00 AM
St Patrick'sWALLSEND9:00 AM
5:30 PM
Corpus ChristiWARATAH7:30 AM
5:30 PM
St Mary'sWARNERS BAY9:00 AM
6:00 PM
St Pius XWINDALE7:45 AM
Our Lady of Perpetual HelpWINGHAM8:30 AM

Monday

St Mary ImmaculateCHARLESTOWN9:00 AM
St Philip'sKOTARA7:00 AM (Liturgy)
St Brigid'sRAYMOND TERRACE9:15 AM (Liturgy of the Word & Communion)
Our Lady of VictoriesSHORTLAND8:00 AM
St Patrick'sWALLSEND7:30 AM
Corpus ChristiWARATAH7:00 AM

Tuesday

St Thomas'ABERDEEN5:00 PM
St Columba'sADAMSTOWN9:15 AM
St Michael the ArchangelBOORAGUL9:00 AM
St Mary ImmaculateCHARLESTOWN5:00 PM
St Joseph'sEAST MAITLAND7:00 PM
11:00 AM (3rd Tuesday of month - Anointing Mass Therry Centre)
Holy CrossGLENDALE8:45 AM (Chapel at St Benedict's School Edgeworth)
St Joseph'sGLOUCESTER9:30 AM
Our Lady Help of ChristiansMALLABULA8:00 AM (Liturgy of the Word & Communion)
St Joseph'sMEREWETHER7:30 AM
Sacred Heart CathedralNEWCASTLE WEST8:20 AM
St Brigid'sRAYMOND TERRACE7:00 AM
Blessed Virgin Mary Queen of PeaceSCONE9:00 AM
Our Lady of VictoriesSHORTLAND8:00 AM
St Patrick'sSINGLETON7:00 PM
Our Lady of the RosaryTAREE5:30 PM
St Mary Star of the SeaTUNCURRY4:30 PM
St Patrick'sWALLSEND10:00 AM (Elders Mass - Venue can change)
Corpus ChristiWARATAH5:00 PM (Exposition of the Blessed Sacrement)

Wednesday

St Columba'sADAMSTOWN9:15 AM
Our Lady Help of ChristiansBOOLAROO9:00 AM
St Mary ImmaculateCHARLESTOWN9:30 AM
St Mary'sDUNGOG5:00 PM
Holy NameFORSTER9:00 AM
St Joseph'sGLOUCESTER9:30 AM
St Philip'sKOTARA7:00 AM
Holy FamilyLARGS7:00 PM
Our Lady Help of ChristiansMALLABULA8:00 AM (Liturgy of the Word & Communion)
St Joseph'sMEREWETHER7:30 AM
St JamesMUSWELLBROOK7:00 AM
Sacred Heart CathedralNEWCASTLE WEST8:20 AM
St Brigid'sRAYMOND TERRACE7:00 AM
Blessed Virgin Mary Queen of PeaceSCONE10:00 AM (Rosary 9:45am, Mass 10)
St Patrick'sSINGLETON9:20 AM
St Patrick'sSWANSEA8:00 AM
Our Lady of the RosaryTAREE9:30 AM
St Patrick'sWALLSEND7:30 AM
Our Lady of Good CounselWEST WALLSEND9:00 AM